İzmir’de Kuraklık Tehlikesi: Tahtalı Barajı’nın Doluluk Oranı Yüzde 35

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iklim kriziyle birlikte artan kuraklık tehdidinin kentin içme suyu kaynaklarını olumsuz etkilediğini, Tahtalı Barajı’ndaki doluluk oranının yüzde 35 civarında olduğunu kaydetti.

Soyer, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir’in kısa vadede su sıkıntısı bulunmadığına, ancak her koşulda suyun tasarruflu kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğünün vatandaşların kullanım ve içme suyunu, tarımsal üretimde kullanılacak suyu karşılayacak kaynaklara ve güce sahip olduğunu aktaran Soyer, “Ama daha tasarruflu, daha titiz su kullanmaya özen göstermeliyiz. Bütün vatandaşlarımızı da daha hassas davranmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Soyer, rakamların hiçbir bölgede içme ve kullanma suyu ile ilgili bir sıkıntı olmadığını gösterdiğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“2022 yılında 245 kilometre yeni içme suyu şebeke ve iletim hattı imalatı yaparak şehre hizmet veren içme suyu ağımızı toplam 10 bin 123 kilometreye çıkarttık. Kent genelinde toplam 318 kilometre içme suyu şebeke ve isale hattında yenileme çalışması yaptık. Böylece kayıp kaçak oranını yüzde 27’lere düşürdük. Tarım ve Orman Bakanlığı, kayıp kaçak oranının 2028’de yüzde 25 seviyesine indirilmesini istiyor. İzmir, Bakanlığın koyduğu 2028 hedefini 2023’te, yani 5 yıl önce yakaladı.”

Tahtalı Barajı’nda su miktarının yüzde 35 seviyesinde olduğuna, bunun da 28 milyon metreküp suya tekabül ettiğine işaret eden Soyer, “Sadece buradan su kullanılsa, 270 gün su almamızı sağlıyor. Başka kaynaklarımız da var. Arkadaşlarımız o kaynaklar üzerinden de şehre su vermeye çalışıyor.” dedi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İZSU Genel Müdür Yardımcısı Onur Demirci ise “Tahtalı Barajı’nda geçen yıla oranla yüzde 15 oranında bir eksilme var. Buradan şehrin merkezini besliyoruz ama bazı yerlerde yeraltı suyu kullanılıyor. Bu da kuyulardaki su seviyesinin düşmesi anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir