Kadın işletmecilere 100 milyar TL kaynak

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olan, 2023 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde (GEI) yer alan bankanın bildirgesi; kadınların iş hayatında daha aktif rol alması, eşit haklara sahip olması, finansal hizmetlere erişiminin kolaylaştırılması, pazarlama faaliyetlerinde ayrımcılığın ve örtük önyargıların engellenmesi, ve pozitif etki yaratan uygulamaların geliştirilmesi gibi konuları içeriyor.

‘HAYATLARINA DOKUNACAĞIZ’

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı stratejilerin oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Aran konuya ilişkin açıklamasında şöyle dedi: “Deprem felaketlerinin acılarını hep birlikte ele ele vererek, dayanışma içinde saracağız. Ülkemiz genelinde kadınlara yönelik beş yılda sağlamayı taahhüt ettiğimiz 100 milyar TL tutarındaki desteğimizin, deprem bölgesindeki kadınlara katkı sağlayacak ölçüde geniş kapsamlı olduğuna inanıyorum. Bu sayede afetten etkilenen kadınların hayatlarına dokunmuş, bölgede yaraların sarılmasına bir nebze de olsa katkıda bulunmuş olacağız.”

POZİTİF SOSYAL ETKİ

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin olmadığı bir dünyada gerçek manada bir sosyal ve ekonomik gelişmeden, sürdürülebilir kalkınmadan bahsedilemeyeceğinin altını çizen Aran, kadının toplumdaki yerinin güçlenmesinin ve iş hayatına katılımının sürdürülebilir kalkınmanın gerekliliklerinden biri olduğuna dikkat çekti. Hakan Aran, “Bankamızın kadın-erkek eşitliği konusundaki anlayışını ortaya koyan Kadının Güçlenmesi Bildirgesi ile finansal katkının ötesinde istihdam ve toplumsal gelişim alanında pozitif sosyal etki yaratmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir