Meslek liselerinde hedef 3.5 milyar lira

Özer, “Meslek liselerimiz 2023 yılında 3.5 milyar liralık üretim hedefine emin adımlarla ilerliyor. Döner sermayesi olan mesleki ve teknik liselerimiz, 2023 yılının ilk üç aylık döneminde gelirini bir önceki yıla göre yüzde 175 oranında artırarak 340 milyon liradan yaklaşık 932 milyon liraya yükseltti” dedi.

İSTANBUL İLK SIRADA

Bakan Özer, şöyle devam etti: “Ocak, şubat ve mart ayları boyunca elektrik elektronik teknolojisi alanındaki üretiminden elde ettiği 48 milyon liralık gelirle İstanbul Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi, 22 milyon liraya yaklaşan gelirle yiyecek içecek hizmetleri alanında Gaziantep Şehitkamil GAHİB Halıcılık ve Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile yine Şehitkamil ilçemizden Beylerbeyi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tekstil teknolojisi alanındaki üretimiyle ekonomiye en çok katkıyı sağlayan ilk üç okulumuz oldu.”

EN YÜKSEK GELİR ELDE EDEN BEŞ İL

“İSTANBUL, gelirini 148 milyon 223 bine; Gaziantep, gelirini 110 milyon 497 bine yükseltti” diyen Bakan Özer, “Ankara 85 milyon 71 bin liralık gelirle üçüncü, Konya 48 milyon 451 bin lira gelirle dördüncü oldu. Şanlıurfa ise 40 milyon 995 bin liralık gelirle beşince sırada yer aldı. 2023 yılının ilk üç ayında en fazla gelir elden eden alanlar sırasıyla yiyecek içecek hizmetleri, mobilya ve iç mekân tasarımı, metal teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri ve kimya teknolojisi oldu” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER 48 MİLYON PAY ALDI

Özer, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Döner sermaye kapsamında elde edilen bu gelirden öğrenci ve öğretmenler de yararlandı. Bu üretim, hem öğrencilerin öğrenme süreçlerine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bu bağlamda ilk üç ayda elde edilen 932 milyon liralık gelirden öğrencilerimiz 48 milyon lira; öğretmenlerimiz de 132 milyon lira pay aldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir