Akbank’tan Açıklama: Özgür Demirtaş İstifa Etti, Genel Müdür Değişti

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre 2012 yılından beri Genel Müdürlük görevini yürüten Hakan Binbaşgil, 2 Ekim 2023 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üye olarak atandı. Yine aynı tarih itibarıyla Genel Müdürlük görevine Kaan Gür getirildi.

KAP açıklamasında bir de Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın bağımsız yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiği belirtildi.

Akbank Genel Müdürlüğüne Kaan Gür getirildi

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, “Bankamızda çok önemli bir bayrak değişimi gerçekleştiriyoruz. Kurumumuzda 21 senedir önemli görevler üstlenmiş, 12 yıla yakın da Genel Müdürlük yapmış olan Sayın Hakan Binbaşgil, görevini Sayın Kaan Gür’e devrederek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üye olarak çok önemli bir pozisyona geçiyor. Kendisine tüm emekleri ve özverili çalışmaları için teşekkür eder, Akbank Yönetim Kurulu adına şükranlarımı sunarım. 2011-2017 yılları arasında Akbank üst yönetiminde de görev yapan değerli çalışma arkadaşımız Kaan Gür; bütün tecrübesiyle yuvaya geri dönüyor. Kendisinin Hakan Bey’den aldığı bu güçlü bayrağı daha da iyi noktalara taşıyacağına inanıyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Bankamıza, müşterilerimize ve hissedarlarımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Hakan Binbaşgil de konuyla ilgili değerlendirmesinde,

“Eski bir Akbanklı ve lider takımımızın başarılı bir üyesi olan Sayın Kaan Gür’e Genel Müdürlük görevini teslim etmekten ötürü büyük bir memnuniyet duyuyorum. Akbank’ın yeni dönemde de yenilikçi stratejik çizgisini aynı şekilde başarıyla devam ettireceğine, güçlü lider takımı ve yetkin çalışanlarıyla paydaşları için en iyi değeri yaratacağına inanıyorum’ dedi.

Akbank’ın yeni Genel Müdürü Kaan Gür de ilk açıklamasında,

“Akbank’a bu önemli görev için yeniden katılmaktan dolayı çok mutluyum. Ülkemizin en köklü kurumlarından biri olan Akbank’ın Genel Müdürlük görevini üstlenmek benim için büyük bir onur ve ayrıcalık’ ifadelerini kullandı.

Akbank’ta son yıllarda yaşanan teknolojik aksaklıklar dikkat çekmiş, akabinde de 2023 başından itibaren üst yönetimde değişimler başlamıştı.

Yılbaşında Akbank AG, Akbank Ticari Bankacılık, Akbank Özel Bankacılık, Akbank Teknoloji İş Birimi ve AKLease üst yönetiminde görev değişikliğine gidilmişti.  

Akbank’a 2005 yılından bu yana farklı görevlerde hizmet veren ve 2017 yılından bu yana da Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Mehmet Tugal, Akbank’ın Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Akbank AG’ye Genel Müdür olarak atanmış, ondan boşalan Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevine ise AKLease Genel Müdürü Çetin Düz getirilmişti. 

AKLease Genel Müdürlüğü görevine de 2002 yılından bu yana Akbank’ta çalışan ve halihazırda Ticari Bankacılık Satış ve Pazarlama Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Eser Okyay devralmıştı.

Akbank, Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine Dalya Kohen atanmış, Akbank’ın Teknoloji İş Birimi Genel Müdür Yardımcılığı görevine de Gökhan Gökçay getirilmişti.

Akbank’ın KAP’a yaptığı açıklamada dikkat çeken bir isim de Özgür Demirtaş oldu. Demirtaş, bağımsız yönetim kurulu üyeliğinden istifası kabul edildi.

‘Yönetim Kurulu üyesi Sayın Özgür Demirtaş’ın görevinden istifası kabul edilmiştir. Sayın Eyüp Engin, Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır.’

Hakan Binbaşgil kimdir?

Hakan Binbaşgil, Akbank’a Ekim 2002’de Değişim Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katılmış, Kasım 2003’te Perakende Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Mayıs 2008’de Genel Müdür Vekili ve Ocak 2012’den itibaren ise Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Binbaşgil, Akbank’a katılmadan önce Accenture’ın Londra ve İstanbul ofislerinde Yönetim Danışmanlığı ve farklı bir özel sektör bankasında Genel Müdür Yardımcılığı yapmıştır. 

Hakan Binbaşgil, Robert Kolej’in ardından Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Binbaşgil, aynı zamanda Louisiana State University, Baton Rouge’dan işletme ve finans dallarında yüksek lisans dereceleri almıştır.

Cenk Kaan Gür kimdir?

Bankacılık sektöründe 30 yıllık tecrübeye sahip olan Cenk Kaan Gür, Gazi Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünün ardından, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Executive MBA Yüksek Lisansını tamamladı. Meslek hayatına Garanti Bankası’nda başlayan Gür, Kurumsal, Ticari ve KOBİ Bankacılığı alanlarında Şube ve Bölge Müdürlüğü’nü takiben KOBİ işkolundan sorumlu Pazarlama Koordinatörlüğü görevini yerine getirdi. 2011 yılında Akbank’a KOBİ Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katılan Gür, görevine 2013 – 2017 yılları arasında Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret bölümlerinin de içerisinde yer aldığı Ticari Bankacılık iş kolundan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak devam etti. Kaan Gür, Ekim 2017’de Alternatif Bank’a Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir