Bakan Tekin: Öğretmenliği taçlandıracağız

Sivas’ta tarihi Behrampaşa Hanı’nda düzenlenen programda öğretmenlerle buluşan Bakan Tekin, ‘Öğretmenler Odası Buluşmaları’ sayesinde istişare kültürünü kurumsal hale getirdiklerini belirtti. Yapılan toplantılardaki görüş ve öneriler doğrultusunda birçok uygulamanın hayata geçirildiğine dikkat çeken Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili kendisine yöneltilen bir soru üzerine şunları söyledi:

KANUN TEKLİFİNİ MECLİSE SUNACAĞIZ
“14 Şubat 2022 tarihinde yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yönelik Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını da dikkate alarak öğretmenlik mesleğini taçlandıracak, mesleğin niteliğini ve toplumsal statüsünü güçlendirecek şekilde gerekli hazırlıklarımız sürüyor. Hazırlıklarımız tamamlandığında ilgili kanun teklifini Meclise sunacağız.”

MÜFREDAT ÇALIŞMALARI TAMAMLANMAK ÜZERE
Müfredat çalışmaları hakkında da konuşan Bakan Tekin, “Evrensel, millî, manevi ve referans değerlerimizle oluşturulmuş müfredat değişikliği konusunda da gerekli çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Öğrenci ve öğretmenleri tedirgin edecek bir değişiklik yok. Önümüzdeki günlerde müfredat değişikliği konusunda da gerekli açıklamalarımızı yapacağız” dedi.

‘BÜTÜNLEŞİK BİR MODEL GELİŞTİRECEĞİZ’
Programda ‘Millî Eğitim Akademisi’ adı altında yeni bir yapı kurulacağını hatırlatan Bakan Tekin, “Bu akademinin kurulması önemli bir yenilik olacak. Görev başındaki öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimi için merkezî ve mahalli kurumsal kapasite güçlendirilerek iş birliğine dayalı, planlı, erişilebilir, sürdürülebilir, izlenebilir mesleki uygulamalar ile bütünleşik bir model geliştireceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir