Çin, Dünyanın En Hızlı İnternet Alt Yapısını Kurduğunu Duyurdu: Tam Tamına Saniyede 1.2 Terabit!

Huawei, Chine Mobile ve Tsinghua Üniversitesinin desteği ile beraber Çin’in başkenti Pekin’de 3000 kilometrelik yeni bir internet bağlantısı altyapısı kurdu. Yapılan duyuruya göre, mevcut altyapı dünyada eşi benzeri görülmemiş bir internet hızı sunuyor. 

Detaylar ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Çin, son birkaç yıldır çeşitli dünya ülkeleri arasında devam eden sabit ve mobil internet hızı yarışmasına adeta noktayı koydu.

Uzak doğu devinin ünlü teknoloji şirketleri Huawei ve China Mobile, Tsinghua Üniversitesi önderliğinde dünyanın en hızlı internet bağlantısı altyapısını kurdu.

Yeni altyapı ile oluşturan internet ağı, başkent Pekin’den başlayarak ülkenin 3 bin kilometrelik güney kısmını tek başına sardığı gibi, 1.2 terabit bant genişliğine ulaşabilen bir hız sağlıyor.

Mevcut hızın akıl almaz seviyesini daha iyi anlamak için henüz bu sene dünyanın en hızlı internetine sahip olan ülke unvanını kazanan Singapur’un sadece 300Mbps seviyesinde bir hız sunduğunu hatırlatabiliriz.

Çin’in yeni altyapısı her ne kadar şu anda dünyanın en hızlı internetini sağlayabiliyor olsa da bu alanda rakipsiz değil. Henüz şubat ayında Nokia’nın, Avrupa’da 118 kilometre genişliğinde yine 1.2 terabit seviyesinde hız sunan bir altyapı geliştirdiğini belirtelim.

Daha somut bir örnek verebilecek olursak, Tsinghua imzalı yeni internet ağı ile 4K kalitesinde çekilen 150 adet filmi sadece 1 saniyede indirebilirsiniz.

Öte yandan, yeni internet altyapısı girişiminin henüz normal kullanıcılar tarafından deneyimlenmese bile 31 Temmuz’da başlayan kullanım testlerinden başarıyla geçtiği duyuruldu.

Ek olarak projenin sahibi Tsinghua’nın açıklamalarına göre, yeni altyapı tamamen yerli teknolojiden beslenerek, internet sektöründe bir ilke de imza atıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir