İsveç’ten Türkiye ve F-16 sözleri

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye’ye verdikleri taahhütleri yerine getireceklerini ifade edip önemli açıklamalarda bulundu. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye’ye verdikleri taahhütleri yerine getireceklerini ifade etti. Terörle mücadelede yakın işbirliği mesajı veren Billström, ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı konusunda da açıklamalarda bulundu.

”VERDİĞİMİZ TAAHHÜTLERİMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ”

NATO mutabakatı çerçevesinde İsveç’in terör örgütleriyle mücadelesine ilişkin soruya yanıt veren Billström, Vilnius’taki NATO zirvesinde yapılan mutabakat sonucunda, İsveç’in Türkiye ile güvenlik anlaşmasına imza atması konusunda anlaştığını hatırlattı. Billström, “Türk parlamentosu İsveç’in NATO’ya katılımını onayladı. Taahhütlerimizi elbette yerine getireceğiz. Zaten iletişim halindeyiz.” dedi.

TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştüğünü dile getiren Billström, “Söz konusu organın ilk toplantısını düzenleyerek güvenlik anlaşması üzerinde ilerlemeye hazırız. Madrid’deki NATO zirvesinde İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında oluşturulan kalıcı ortak mekanizmayı da sürdüreceğiz. Bu mekanizma kalıcı olduğu için sağlam kalacaktır.” diye konuştu.

Billström, bu işbirliğini sabırsızlıkla beklediğini vurgulayarak, “Terörle mücadelede bu kadar yakın bir işbirliğinin gelecekte hem Türkiye hem de İsveç açısından iyi olacağını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

İSVEÇ’TEN F-16 SÖZLERİ

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin soruya Billström, “Elbette NATO ittifakını güçlendiren her şey memnuniyetle karşılanır. Türk Hava Kuvvetlerinin geliştirilmesi de elbette bu yönde atılmış bir adımdır.” değerlendirmesinde bulundu.

İSVEÇ MACARİSTAN’I BEKLİYOR

Billström, İsveç’in NATO üyeliğini henüz onaylamayan Macaristan ile görüşmelere de değinerek, TBMM’nin İsveç’in NATO’ya katılımına onay verdiğini hatırlattı. Billström, “Macaristan parlamentosunun da bunu yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir