NVIDIA, Piyasa Değerini 500 Milyar Dolar Arttırdı

NVIDIA’nın hisse senedi artışı sayesinde şirketin değeri 500 milyar dolar arttı. Bu miktar neredeyse Tesla şirketinin tamamı ediyor. 1.7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle neredeyse Amazon ve Alphabet şirketleriyle rekabet ediyor.

Ekran kartları için grafik çipi üreten şirketin hisseleri bu yıl içerisinde %40 artış göstererek piyasa değerini 489 milyar dolar arttırdı. 1.7 trilyon dolara çıkan piyasa değeriyle birlikte Amazon ve Alphabet şirketlerini geride bırakma ihtimalini barındırıyor.

Bunun yanı sıra Tesla şirketi ise bu yıl %27 oranında değer kaybederek piyasa değerini 214 milyar dolar azalttı. Şimdi sahip olduğu piyasa değeri ise 575 milyar dolar, yani NVIDIA için beş hafta kadar sürede elde ettiği kazançtan biraz daha fazla.

Bu yıl NVIDIA’nın elde ettiği piyasa değerindeki 500 milyar dolarlık artış hem miktar açısından hem de süre açısından aşırı başarılı. 5 hafta gibi kısa bir süre içerisinde bu kadar büyük bir miktarı etmek çok zor bir durum. Yakında ABD’nin en değerli üçüncü şirketi olma ihtimali çok yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir