Pentagon’dan F-35 açıklaması: Türkiye sorusuna çok net cevap

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında bir gazetecinin, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland’ın, “S-400 meselesini halledebilirsek, ki bunu yapmak istiyoruz, ABD, Türkiye’yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır.” şeklindeki açıklamasını yanıtladı.

Ryder, söz konusu soruya, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’leri hatırlatarak, “Türkiye’ye F-35 satılması masada yok.” cevabını verdi.

NULAND NE DEMİŞTİ?

Türkiye’nin İsveç’e NATO onayının ardından, “ikili ilişkileri yeniden canlandırma” hedefiyle pazar günü Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Türkiye’nin CAATSA yaptırımlarına maruz kalması nedeniyle savunma sanayii alanında bazı sorunlarla karşılaşıldığına değinerek, şunları söylemişti:

“CAATSA yaptırımları, hükümetinizin Rusya Federasyonu’ndan S-400 hava savunma sistemleri satın alma kararıyla ilgiliydi. CAATSA yaptırımlarını tetikleyen buydu. Patriot satışını müzakere etme sürecindeydik ve bu müzakereler devam ederken Türkiye başka bir yöne gitti. Bu yüzden bugün bazı görüşmeler yaptık. Açıkçası bu S-400 meselesini halledebilirsek, ki bunu yapmak istiyoruz. ABD, Türkiye’yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır. Ama önce bu diğer meseleyi çözmeliyiz ve bunu çözerken aynı zamanda Türkiye’nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamalıyız. Yine söylüyorum, uzun yıllardır hem S-400 alımından önce hem de o zamandan beri hava savunmasını güçlendirmeyle ilgili görüşmeyi teklif ediyoruz. Bildiğiniz üzere bu karmaşık bir konu. Bugünlerde herkesin hava savunmasına ihtiyacı var. Bunu dünyanın her yerinde görüyoruz. Ama yine de bu konuyu aşabilirsek, CAATSA meselesi ortadan kalkacak ve F-35 konuşmalarına geri dönebileceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir